rn Kryzys i odbudowa państwa - Historia świata, europy

Kryzys i odbudowa państwa

Kryzys i odbudowa państwa. Jeszcze w roku swej koronacji Bolesław Chrobry zmarł. Jego syn, Mieszko II (1025-1034), od razu koronował się. Niestety mocarstwowa polityka Bolesława wyczerpała siły polskie. W 1031 r. na Polskę napadli od zachodu Niemcy, a od wschodu Rusini. Brat Mieszka II, Bezprym, przejął rządy. Mieszko musiał uciekać z Polski. Po kilku miesiącach wrócił do kraju, ale wcześniej na żądanie cesarza zrzekł się królewskiego tytułu.

Wkrótce Mieszko II zmarł. Wtedy podnieśli bunt chłopi, uciemiężeni daninami na rzecz księcia, możnych i Kościoła. W 1038 r. na bezbronny kraj napadli Czesi i ograbili Poznań oraz Gniezno. Wydawało się, że dopiero co utworzona Polska przestała istnieć.

Syn Mieszka II, Kazimierz, przybył do Polski w 1039 r. Dopomógł mu cesarz, który troszczył się o Polskę jako o kraj chrześcijański, będący cesarskim lennem. Kazimierz nie osiadł w zrujnowanym Gnieźnie, lecz na swą stolicę wybrał Kraków. Odbudował organizację kościelną i sieć grodów. Zmusił Czechów do oddania Polsce zajętego przez nich Śląska. Pokonał lokalnego władcę Mazowsza. Narzucił zwierzchnictwo Pomorzu Wschodniemu. Nie bez przyczyny nazwano go Odnowicielem. Zmarł w 1058 r.

One comment to Kryzys i odbudowa państwa

  • Zuaq77  says:

    Od dawien dawna mielismy klopoty, ale jakos dawalismy rade radzac sobie sami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>